Gastronoomsed pärlid klaaspurgist
28. mai 2020
Kui serveerite perele või külalistele hingematva lõuna või õhtusöögi, roa, mis täidab nii sööja kõhu kui ka vaimu, tuleb harva kellelgi pähe uurida, millest täpsemalt kokk köögis tunde askeldades need hõrgutised küpsetas, keetis ja praadis. Ning haruharva on kokk valmis ka oma “salanippe” avaldama.
Me sööme silmadega, me maitseme suuga, me hindame kõhuga. Hea tooraine on taldrikul nii silmaga näha, ninaga tunda kui ka keelega maitsta. Kvaliteeti hindav sööja taipab kiiresti, kas toiduks kasutatud liha, kala ja juurviljad on kasvatatud, korjatud ning ka toiduks valmistatud värskelt, armastusega ja tervislikult. Kiired ja nõudlikud, tegemisi täis päevad ei lase aga ka kõige pühendunumal kokal köögis tunde veeta. Tuleme nüüd ikkagi tagasi nende “salanippide” juurde, mida ei taheta avaldata.
Saladused klaaspurgist
Iga inimene on keerutanud Salvesti supipurki vastu valgust ja vaadanud, mida salapärast selles leida on. Enamasti rändavad need purgid pärast poes uurimist koju kahel lihtsal põhjusel. Peamiselt sellepärast, et kodus ootab näljane seltskond, kes ei ole nõus pikema vaaritusajaga kui vaid mõned minutid. Teine põhjus on see, et klaaspurki peidetud roog on heaks tagavaraks. Need kaks põhjust passivad hästi, et Salvesti suppe, lõunasööke, salateid ja muud head-paremat kodusahvrisse osta.
Kuid need pole ainsad ega ka parimad põhjused Salvesti purke koju tuua. Samamoodi nagu külmutatud juurviljad on möödapääsmatud, sest nad on korjatud ja sügavkülmutatud suvisel tippajal, sisaldades maksimumkoguses toitaineid, vitamiine ja ka maitseid, nii on ka Salvesti toidud rännanud purki siis, kui kohalikus viljakas mullas kasvanud eestimaisest toorainest on võimalik valmistada vaid parimat toitu.
Ning seetõttu saab ka neid klaaspurkidesse peidetud roogasid vaadelda kui toorainet. Püreesuppe kastmepõhjadena, lõunaroogasid piruka- ja koogitäidisena, klassikalisi Salvesti suppe aga pearoa ühe osana – miks mitte vormiroa või pastatoidu koostistena. Väärika söömaaja saab valmis kordades kiiremini, maitsekamalt ja vähesema vaevaga.
PS. Salvesti salatid aga sööge niisama ära, lusikaga kasvõi otse purgist. Kuid suvikõrvitsasalat passib ideaalselt soolasele hommikupudrule ja “Toome” salat vegan kapsarulli.
Tervislik tähendab armastust
Elame ajastul, mil kodused kokkamisoskused on paljuski puudulikud, kiire elutempo ei lase tervislikule ja õigele toitumisele palju tähelepanu pöörata ning valmistoite peetakse argireegliks. Seetõttu ongi hea, kui osa igapäevasest toiduvalmistamisest on koduste õlult ära võetud ja pandud kogemustega kokkade õlgadele. Ning mitte ainult nende kokkade õlgadele, suure töö on teinud ka need “põllumehed”, kes toonud Salvesti tehasesse Eesti liha, kasvatanud juurviljad ja lüpsnud piima. Enam kohalikumaks ka minna ei saa, sest võimalusel tuuakse tooraine tehasesse vaid 100 kilomeetri kauguselt.
Kindlasti peab paika reegel, et ka osaliselt täiesti ise valmistatud toit on kordades tervislikum, kui seda on suurem osa kiir- või rämpstoit. Ning see ongi kogu asja mõte, ausalt ka … “kui tervet rehkendust ei jaksa teha, tee kasvõi pool”. Klaaspurki on igast hommikusöögist, lõunast ja õhtueinest pool valmis tehtud, kogus tuleb vaid nutikalt see teine pool juurde mõelda.
Mainitud klaaspurgid sisaldavad maitseid ja tundeid, mida ei saa suruda ainult nendesse raamidesse, mis tundub loogiline: keeta neist suppi või soojendada pannil. Ärge jätke neid purke sahvrisse seisma, kasutage neid igapäevaselt ja loovalt uute toitude osana.
Supp ei ole ainult “supp”!
Retseptid
Kolm toitu päevas
Hommikusöök
Shakshouka (araabiapärane hommikusöök)
- Salvesti tomatisuppi
- neli kanamuna
- jalapenokauna
- tšillikauna
- küüslauguküünt
- paprikapulbrit
- kanapuljongit
- peterselli
- punet
- fetajuustu
- oliiviõli
- meresoola
- musta pipart
Valmistamine
Haki peeneks küüslauk, tšilli ja jalapeno ning pane oliiviõliga pannile praadima. Lisa ka paprikapulber ja hakitud pune. NB! Pann vali selline, mille saab pärast praadimist ka ahju tõsta. Nüüd pane pannile ka natukene puljongit, sega ja lisa siis kogu tomatisupp. Sega kõik ühtlaselt läbi ja lase natukene praadida. Segu peab olema tihke, kuid siiski vedel. Selle saavutamiseks võid valada juurde veel puljongit. Maitsesta soola ja pipraga!
Nüüd aga tee pannil segusse neli lohku ja löö igasse lohku muna. Raputa munadele peale natuke soola ja pipart ning tõsta pann 180-kraadisesse ahju. Roog on valmis, kui munavalged on hüübinud, aga kollane veel 2/3 ulatuses vedel. Enne lauda tõstmist purusta näppude vahel söögile fetajuustu ja hakitud peterselli. Kena hommikut!
Lõuna
Kõrvitsa-porgandi filotainapirukas
Vaja läheb
- värsket kõrvitsat
- Prestó kõrvitsapüreesuppi
- Prestó porgandipüreesuppi
- 200 g Cheddari juustu
- 200 g mozzarella’t
- pakk filotainast
- meresoola
- musta pipart
- oliiviõli
- võid (82%)
- jahu
- piima
- peterselli
Valmistamine
Lõika kõrvitsast kahe sentimeetri laiuse äärega kuubikud, tõsta need ahjupaberiga kaetud ahjuplaadile, maitsesta oliiviõli, soola ja pipraga ning rösti 200-kraadises ahjus. Samal ajal pane potti või, selle sulamise järel lisa jahu ja sega kokku roux, seejärel lisa ka piim ning sega kokku paks kastmepõhi. Lisa sellele tunde järgi kõrvitsapüüree- ja porgandipüreesuppi, sega läbi ning lase kuumaks minna. Edasi pane potti kogu riivjuust ja lisa järk-järgult püreesid, kuni tulemuseks on voolav, aga paks segu.
Võta kõrgem koogivorm ja määri ohtralt sulatatud võiga. Aseta sinna paar filotainalehte ja määri kõik taas pealt võiga, nüüd lisa jälle paar tainalehte. Korda seda nii kaua, kuni tainalehed on otsas. Nüüd pane koogivormi ka röstitud kõrvits ja kalla peale paks juustukaste. Nüüd kata kook ka pealt kobrutavate filotainalehtedega ja määri võiga. Küpseta kooki 180-kraadises ahjus 25 minutit.
Serveeri lisanditeta, head isu!
Õhtusöök
Kolmekihiline lasanje
Vaja läheb
- Salvesti suitsuribiga seljankat
- Salvesti suvikõrvitsasalatit
- Salvesti tomatimehu
- lasanjelehti
- 50 g võid (82%)
- 50 g jahu
- 600 ml piima
- 300 g riivjuustu
- meresoola
- musta pipart
Valmistamine
Sega ühes kausis kokku seljanka ja osa tomatimahlast, segu peab tulema mahlane, kuid mitte vedel. Teine pool tomatimahla sega teises potis kokku nõrutatud suvikõrvitsasalatiga. Nüüd pane tulele pott ja sulata selles või, lisa jahu ning sega kokku kastmepõhi ehk roux. Vaikselt piima juurde niristades sega kokku kreemine valge kaste. Maitsesta soola ja pipraga (arvesta ka sellega, kas kasutatav juust on soolane). Hauta 3–4 minutit, siis tõsta tulelt ja sega sisse riivjuust. Lõpeta vispeldamine, kui segu on kreemine, voolav ja ühtlane.
Nüüd hakkame laotama: võiga määritud ahjuvormi pane esiteks kiht lasanjelehti, selle peale kiht seljankat, siis kiht lasanjelehti, siis kiht juustukastet, siis kiht lasanjelehti, siis kiht suvikõrvitsat, siis jälle lasanjelehed ja seejärel korda kõike samas järjekorras. Kõige viimane kiht olgu juustukaste. Nüüd tõsta lasanje nii 45 minutiks 180-kraadisesse ahju. Lõpuks lase grilliga juust pealt krõbedaks.
Imelihte ja imemaitsev. Head isu!
Artikkel ilmus ajakirjas Oma Maitse 2020 maikuus.